Jakie dokumenty potrzebne są do podróży

Jestem pewien, że wielokrotnie zadawałeś sobie to pytanie: Jakie dokumenty są mi potrzebne do podróży? Wiele razy zależy to od miejsca, które odwiedzasz, ale tutaj podajemy Ci minimalne dokumenty potrzebne do odbycia urlopu bez problemów prawnych.

W zależności od podróży, narodowości, miejsca docelowego itp., do odbycia podróży może być potrzebnych więcej lub mniej dokumentów, dlatego ważne jest, aby przeczytać ten artykuł i znać wszystkie te, które trzeba wziąć pod uwagę myśląc o podróży.

Dowód osobisty.

Ważny i niezbędny dla całej strefy Schengen, ale nie dla wszystkich krajów europejskich. W przypadku innych krajów nie należących do strefy Schengen, podróżni potrzebują wizy w zależności od ich obywatelstwa i niezależnie od dokumentów pobytowych.

Paszport.

Jest to najbardziej rekomendowany dokument, który jest akredytowany na całym świecie. W przypadku podróżnych posiadających obywatelstwo polskie, można go uzyskać bardzo szybko. W przypadku pozostałych narodowości zależy to od administracji ambasad i konsulatów kraju pochodzenia. Zawsze zalecamy zabranie ze sobą kopii (kserokopii) paszportu trzymanej w innym miejscu niż to, w którym znajduje się oryginalny dokument. W przypadku zaginięcia lub kradzieży w kraju innym niż Twój, kserokopia pozwoli na szybszą identyfikację, dzięki czemu ambasada będzie mogla wydać Ci bezpieczny dokument, który pozwoli Ci wrócić do Polski.

Wizy.

Konieczność posiadania wizy na wjazd do danego kraju zależy całkowicie od narodowości podróżnego oraz od umów, które istnieją między krajem urodzenia a krajem, który chcesz odwiedzić. Coraz więcej krajów korzysta z usług internetowych, aby przetwarzać wizy (niektóre kraje wymagają osobistych rozmów z osobą ubiegającą się o wizę). Najczęściej odbywa się to za pośrednictwem ambasad i konsulatów kraju, który ma być wizytowany. W wielu innych krajach wiza jest przetwarzana przy wjeździe do kraju.

W wielu krajach uzyskanie wizy wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku lub opłaty administracyjnej.

Aby uzyskać wizę do niektórych krajów należy udowodnić, że posiadasz wystarczającą ilość pieniędzy (w gotówce lub na koncie bankowym) oraz wymagany jest bilet powrotny z ustaloną datą.

Poprzedni post 3 sposoby na udane wakacje z kobietą
Następny post Podróż samochodem po Europie

Jeden komentarz w temacie “Jakie dokumenty potrzebne są do podróży

Dodaj komentarz