Co dają kije trekkingowe?

Istnieje wiele akcesoriów turystycznych. Jedne są bardzo przydatne, inne niekoniecznie. Do tych zdecydowanie przydatnych zaliczyć można kije trekkingowe. O ich funkcjonalności świadczyć też może ich spora popularność. Wielu turystów nie wyobraża dziś sobie dłuższych wędrówek bez kijów trekkingowych.
Do niewątpliwych zalet używania kijów trekkingowych należy odciążanie stawów. Jest to szczególnie istotne podczas stromych zejść, gdzie ciężar ciała (i plecaka) może mocno dać się we znaki naszym kolanom. Kije trekkingowe ściągają z naszych kolan część tego ciężaru. Dodatkowe dwa punkty podparcie pomagają także utrzymać równowagę, przez co łatwiej unikniemy przewrócenia się na stromej, śliskiej, czy nierównej nawierzchni. Ta dodatkowa stabilizacja jest też dobrodziejstwem dla kręgosłupa. Ogólnie używanie kijów trekkingowych pozwala mocno zharmonizować swój ruch, co niesie daleko idące korzyści: uspokojenie i regulację oddechu, a także mniejsze zmęczenie marszem. Z kijami trekkingowymi można więc zajść dalej, często poprawia się też tempo chodu. Warto używać ich zwłaszcza wtedy, gdy niesiemy duży i ciężki plecak. Z użyciem kijów trekkingowych dużo łatwiej odpowiednio rozłożyć ciężar i wielki plecak przestaje być wówczas tak dokuczliwy.
Choć kije trekkingowe są bardzo przydatne i pomocne, pamiętajmy, że nie sprawdzają się idealnie w każdych warunkach. Czasem na wąskich ścieżkach lepiej jest kije przytoroczyć do plecaka, gdyż wtedy będą jedynie przeszkadzać. Jak wszystkiego, tak i kijów trekkingowych używać należy z rozsądkiem.

Poprzedni post Dlaczego warto spędzić weekend nad morzem?
Następny post 3 sposoby na udane wakacje z kobietą