Skarby polskiej przyrody. Narwiański Park Narodowy

Choć Narwiański Park Narodowy jest jednym z najmłodszych parków narodowych w Polsce, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów – przyrodników. Jakie atrakcje czekają na jego terenie? Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po terenie, który może się pochwalić najcenniejszymi odcinakami doliny Narwi?

Narwiański Park Narodowy to miejsce wyjątkowe. Jego historia zaczyna się w 1996 roku, gdy podjęto decyzję o ochronie najcenniejszego odcinka Narwi i jej rozlewisk. W krajobrazie tego parku dominują tereny o charakterze bagiennym, a malownicze rozlewiska „polskiej Amazonki” mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. W niewielkiej odległości od takich miast, jak Białystok, Tykocin czy Łomża, na turystów czeka wiele cennych gatunków roślin oraz niezwykle bogaty świat zwierząt. Dumą Narwiańskiego Parku Narodowego są ptaki, godnie reprezentowane przez symbol parku – błotniaka stawowego. Warto jednak pamiętać, że w trakcie wycieczki ornitologicznej po tej części doliny Narwi można ujrzeć ponad 200 gatunków ptaków, wśród których nie brak gatunków coraz rzadziej spotykanych w naturze. Nie brak tu również ssaków (w tym łosi) oraz gadów czy płazów. Wielkie wrażenie robi też szata roślinna parku. Turyści zainteresowani botaniką mogą tu zobaczyć około 700 gatunków roślin naczyniowych, reprezentowanych przez takie gatunki, jak trzcina pospolita, turzyca, tatarak czy rzęsorka wodna. Występują tu również tak ważne rośliny, jak chroniony grążel żółty czy rosiczka okrągłolistna.

Przyrodnicze atrakcje i piękne widoki na dolinę Narwi sprawiają, że wycieczki po Narwiańskim Parku Narodowym mogą każdemu z nas dostarczyć sporo wrażeń. Ten skrawek Podlasia zasługuje na uwagę, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym. Najlepiej jest odwiedzić Narwiański Park Narodowy podczas podróży do Białegostoku. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić w tym mieście podczas weekendowej wycieczki. 

Poprzedni post Joga i góry. Połączenie idealne?
Następny post Wielki Kanał Chiński – klucz do zjednoczenia Chin