Hercegowina i jej skarby – zwiedzamy Mostar

Hercegowina ma się czym pochwalić, a wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Mostar, każdemu z nas sprawią wiele radości. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

O atrakcjach turystycznych w miejscowości Mostar

Mostar to miasto kuszące wspaniałym klimatem i malowniczymi zakątkami. Zostało uwzględnione w rankingu portalu https://www.hoteleonline.pl/ dotyczącym pięknych, lecz niedocenianych miejsc na świecie. Na długiej liście zabytków, z jakimi możemy się tu spotkać, miejsce bardzo ważne zajmuje Stary Most. To pamiątka z połowy XVI stulecia, której warto poświęcić nieco więcej uwagi. W jego pobliżu czeka kilka ciekawych meczetów, do których w trakcie wycieczki po Mostarze warto zajrzeć. Na uwagę zasługuje Cejvan Cehaja – meczet zbudowany w połowie XVI wieku. Jest on najstarszą muzułmańską świątynią na terenie miasta, zatem spore zainteresowanie jego zwiedzaniem nikogo nie powinno dziwić. Mostar to również piękna starówka, po której można spacerować do woli. Wąskie, kręte uliczki sprawiają, że na Starym Mieście panuje wspaniała atmosfera, a turyści chętnie spędzają tu czas. I w tej części miasta czekają ciekawe meczety, w tym  meczet Koski Mehmeda-paszy z pierwszej połowy XVII wieku. Kto zajrzy do jego wnętrza, ten zobaczy ciekawe malowidła z czasów tureckich oraz wiele innych dekoracji o wielkiej wartości artystycznej i historycznej.

Czym jeszcze może nas oczarować Mostar?

W tym mieście czeka m.in. dom Musilibegoviców (obecnie służący jako pensjonat) oraz dom Bisceviciów, uznawany za jedną z najpiękniejszych rezydencji z czasów osmańskich. Warto też zajrzeć do Domu Dżemala Bijedicia, obecnie służącego jako Muzeum Hercegowiny, oraz do XIX-wiecznego soboru. To kolejna perełka architektury, z której Mostar może być dumny i której warto poświęcić swój czas.

Poprzedni post 3 najpopularniejsze polskie jeziora
Las-Vegas-Strip Następny post Atrakcyjny urlop w niesamowitym SLS Las Vegas!