Co warto zobaczyć w Dzielnicy Muzułmańskiej w Jerozolimie?

Dzielnica Muzułmańska w Jerozolimie jest jednym z czterech części Starego Miasta. Paradoksalnie, najbardziej reprezentacyjne miejsca dla wyznawców islamu nie znajdują się w tym miejscu, ale na Wzgórzu Świątynnym.

Co warto zobaczyć w Dzielnicy Muzułmańskiej?

Jest to największa dzielnica w Starym Mieście w Jerozolimie. Jest to dzielnica, która zachowała swoją średniowieczną strukturę i tętni życiem dzięki barwnym i kolorowym targom. Targi te są jedną z głównych atrakcji dzielnicy. Można tu kupić kolorowe tkaniny, podziwiać zapachy przypraw i radość sprzedawców. Jest to z pewnością doświadczenie, którego nie można pominąć, będąc w Jerozolimie.

Bramy Dzielnicy Muzułmańskiej w Jerozolimie

Do Dzielnicy Muzułmańskiej w Jerozolimie można wejść przez trzy bramy. Wyróżnia się Brama Damasceńska, która służy również jako wejście do Dzielnicy Chrześcijańskiej. Została ona zbudowany przez Turków osmańskich w 1542 roku. Od tego czasu zachowały się dwie duże wieże po obu jej stronach, zapewniające dostęp do rynku arabskiego w mieście. Konkretnie na ulicy zwanej „el-wad”.

Do dzielnicy muzułmańskiej można również dotrzeć przez Bramę Heroda. Prowadzi ona do domu, do którego Piłat wysłał Jezusa, a który należał do Heroda Antypasa. Było to wejście dla chrześcijan podczas oblężenia miasta w czasie pierwszej krucjaty. Trzecie i ostatnie wejście znane jest jako Brama Lwów.

Ważne miejsca dla innych religii

Dzielnica Muzułmańska w Jerozolimie kryje w sobie miejsca o wielkim znaczeniu dla innych religii. Na przykład w tej części miasta znajduje się Via Dolorosa, która przecina całą okolicę. Można tu zobaczyć dziewięć z piętnastu stacji drogi krzyżowej.

W dzielnicy muzułmańskiej znajduje się również kościół Santa Ana, w miejscu, gdzie kiedyś stał dom rodziców Matki Boskiej. Jest to również miejsce słynnej sadzawki Betesda, gdzie według Nowego Testamentu Jezus dokonał cudu uzdrowienia sparaliżowanego człowieka, choć obecnie nie ma tu wody.

Żydzi mają także kilka świętych miejsc w dzielnicy muzułmańskiej. Tutaj znajduje się niewielka Ściana Płaczu, gdzie wielu Żydów przychodzi się modlić. Inne miejsca związane z tradycją żydowską w Dzielnicy Muzułmańskiej to tunel Kotel i Jaskinia Sedekiasza, w której schronił się ostatni król Jerozolimy po swojej klęsce. Więcej artykułów o religiach świata znajdziesz na stronie: www.kardynal.pl

Meczet Al-Aksa i Kopuła na Skale

Co ciekawe, dwa najważniejsze zabytki muzułmańskie w Jerozolimie nie znajdują się w Dzielnicy Muzułmańskiej. Dlatego też, aby dopełnić swoje doświadczenie w tym mieście, koniecznie trzeba je odwiedzić, ponieważ mają one fundamentalne znaczenie w islamie.

Oba znajdują się na Wzgórzu Świątynnym na które można się dostać przez Złotą Bramę, najstarsze wejście do Jerozolimy. Znajdują się tam również ważne zabytki żydowskie, takie jak Ściana Płaczu, co sprawia, że jest to jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w mieście.

 

Poprzedni post Co warto zobaczyć i zrobić w El Calafate w Patagonii?
Następny post Tamaulipas – różnorodny stan w Meksyku