Budowa Wielkiego Kanału Chińskiego, jednego z najbardziej spektakularnych dzieł inżynieryjnych na świecie, miała na celu połączenie północy i południa kraju. Z czasem kanał nie tylko zdołał zjednoczyć ludność, ale także ujednolicić dużą część chińskiej kultury. Połączenie różnych koryt rzecznych miało jednak także inne konsekwencje dla ludności i środowiska.
Pochodzenie chińskiego Wielkiego Kanału
Budowa Wielkiego Kanału, którego pierwotna nazwa brzmiała Da Yunhe, rozpoczęła się za czasów dynastii Sui, między 581 a 618 r. Przy jego tworzeniu wykorzystano pięć najważniejszych rzek Chin, od południa po północ. Są to rzeki: Qiantang, Jangcy, Huai, Żółta i Hai.
Jego 1700 kilometrów czyni go najdłuższym kanałem zbudowanym kiedykolwiek przez człowieka. Ponadto, w miarę upływu wieków i pojawiania się nowych potrzeb transportowych, zaprojektowano system śluz. Stało się to możliwe dzięki inżynierowi Qiao Weiyo, który stworzył nawet podwaliny tego systemu w Europie.
Jego funkcjonowanie pozostało kluczowe aż do XIX wieku. W związku z wprowadzeniem kolei kanał pszeszedł szereg modyfikacji, które w wielu przypadkach kończyły się katastrofalnymi powodziami. Niektóre z nich doprowadziły do rozdzielenia odcinków głównego nurtu kanału. Obecnie Wielki Kanał podzielony jest na siedem podkanałów. Główne z nich to te służące do transportu węgla i innych materiałów.
Zalety i wady Wielkiego Kanału Chińskiego
Budowa Wielkiego Kanału wynikała z potrzeby połączenia północnej i południowej części Chin. Ponadto ułatwiała transport towarów i obniżała koszty ich przemieszczania. Transport ton ryżu z północy na południe był możliwy tylko dzięki stworzeniu Wielkiego Kanału. Dlatego jego budowa przyniosła korzyści i poprawiła warunki handlowe.
Jednak nie tylko kupcy skorzystali na jego budowie. Korzystali z niego wysocy urzędnicy i ważne osobistości państwowe, aby podróżować bezpiecznie i wygodnie. Zainteresowała Cię historia i polityka Chin? Wejdź na stronę www.nieznanahistoria.pl po więcej podobnych artykułów.
Problemy związane z kanałem
Zjednoczenie narodu chińskiego było wielkim skokiem ewolucyjnym, który miał doprowadzić do powstania o wiele bardziej spójnego państwa. Podczas budowy i konserwacji pojawiło się jednak wiele problemów. Jednym z wyzwań stojących przed architektami i robotnikami była kontrola poziomu odprowadzanej wody ze względu na liczbę rzek wpływających do kanału.
Podobnie gromadzenie się osadów na dnie stanowiło kolejną przeszkodę w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Z tego powodu w pewnych okresach kanał nie nadawał się do transportu wody, a nawet przestał być wykorzystywany do transportu towarów. W tych okresach był on wykorzystywany jako rów lub po prostu jako kanał odwadniający. Kanał był kilkakrotnie przebudowywany, a jego konserwacja miała duży wpływ na środowisko naturalne. Z tego powodu zagrożonych jest wiele gatunków zarówno zwierząt, jak i roślin.