Na terenie Polski znajduje się ponad 7000 tysięcy jezior pochodzenia naturalnego.
Najbardziej obfitującym w jeziora regionem jest Pomorze, ale nie brak ich również w innych regionach naszego kraju. Które jeziora warto poznać? Dlaczego?
Jezioro Solińskie
Mówisz Solina myśli Jezioro Solińskie! Ten sztuczny zbiornik nazywany jeziorem, który posiada największą pojemność wśród zbiorników w Polsce. Wyróżnia się ono wysoką czystością, oraz przejrzystością tafli wody. Linia brzegowa zbiornika jest bardzo rozbudowana i zachęca do rekreacji. W wodach jeziora występuje wiele ryb, zarówno popularnych jak i rzadkich gatunków.
Jezioro Gopło
Jest jeziorem rynnowym o bardzo charakterystycznej linii brzegowej, składającej się z licznych wysepek, szuwarów oraz podmokłych łąk. Dzięki unikatowej florze obfituje ono w bujną przyrodę, oraz liczne gatunki zwierząt, w tym wiele gatunków ptaków.
Gopło słynie również z licznych podań, wśród których najsłynniejszym jest legenda o królu Popielu. Do dziś na jednej z wysp jeziora znajduje się słynna Mysia Wieża, która obecnie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy.
Jezioro Śniardwy
To największe jezioro w Polsce położone jest na Mazurach. Dzięki dużej ilości przesmyków oraz kanałów stanowi ono wymarzone miejsce aktywnego wypoczynku dla kajakarzy oraz miłośników żeglarstwa. Brzegi jeziora są trudno dostępne i w wielu miejscach porośnięte grubą warstwą trzciny i tataraku.
Dzikie wysepki oraz liczne szuwary to wymarzone miejsce bytowania wielu rzadkich gatunków ptaków, które preferują stanowiska podmokłe. Ciekawostką jest zmienność pogody na jeziorze, która bywa niebezpieczna dla żeglarzy oraz kajakarzy.
Na obszarze zbiornika, podczas burz notuje się bowiem wyjątkowo silne wiatry oraz i intensywne opady. Na wodach jeziora pogoda potrafi zmieniać się bardzo szybko.